סגירה

לחקור את העבר – AS IS

הצדק מקדמת דנאן
הצדק כפי שהוא משתקף במגילת המקדש

 

מגילות ים המלח מהווים נדבך חשוב היסטוריה שלנו בתור עם. עם ישראל. לאחרונה נעשה פרויקט דיגיטציה מרשים ביותר, בשיתוף פעולה של מוזיאון ישראל וחברת גוגל, ובמסגרתו נסרקו חמשת המגילות הגנוזות, השלמות ביותר, התגלו במערות קומראן הנמצאות לחופי ים המלח. הסריקה נעשתה ברזולוציה גבוהה ומאפשרת למי שנכנס לאתר לעיין בכל אחת מן המגילות. בעתיד אמורה להתווסף האפשרות גם לשתף חלקים מהמגילות ברשתות החברתיות השונות.

האפשרויות הדידקטיות הטמונות בשימוש במגילות הסרוקות הינן עצומות, כמו-כן ניתן לשלב פדגוגיה מסוג אחר, היוצרת חשיבה מסדר גבוה והבנה מוגברת של התלמידים. הפעילויות אינן מסתכמות בשיעורי תנ”ך (השוואה לטקסט המקראי) והיסטוריה (השוואה וניתוח מקורות ראשוניים ומשניים – אל מול ספרי ההיסטוריה שלהם) .

ניתן להשתמש במגילות בשיעורי גיאוגרפיה (לשלוח את התלמידים לחפש אחר תיאורי נוף ואוכלוסייה מאזורי ירושלים וים המלח ולראות מה השינויים באזור מאז ועד ימינו), בשיעורי סוציולוגיה (בכדי להבין את המבנה החברתי המורכב של קבוצות מבודדות), ובכל שיעור אחר באמצעות אינספור מתודות שונות. הסריקה של המגילות מאפשרת להחיות את ההיסטוריה. ישנם ברשת אינספור כלים המאפשרים להעיר הערות וליצור על גבי המסמכים הקיימים, שנים מהכלים המופלאים האלו (כן כן מופלאים!) הינם A.notate ו-Crocodoc, ניתן לאפשר לתלמידים להוסיף מביתם הערות שונות על גבי המסמך ולהראות את תוצאות המחקר העצמי על גבי מקרן בכיתה ולהציג את התוצאה של שיתוף הפעולה המחקרי.

דביר קפלן

מורה, מחנך ומאמין אמיתי ביכולת של טכנולוגיה להעשיר את עולם החינוך והפדגוגיה במאה ה-21.
וכמובן, מחפש אנשים שיהיו שותפים לחזון.

Warning: printf(): Too few arguments in /home/dvirka5/public_html/dvirkaplan.com/wp-content/themes/nucleare/inc/template-tags.php on line 117

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/dvirka5/public_html/dvirkaplan.com/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273