סגירה

ג’ון הנרי וסטגר לי קמים לתחייה

“הארכיון של אלן לומקס פתוח לציבור הרחב” זו לשון ההודעה אותה קראתי לפני מספר ימים, אם זה לא מלהיב אתכם זה בוודאי נעוץ בעובדה שאין לכם מושג מי זה אלן לומקס ומה מסתתר בתוך הארכיון שלו. בעקרון גם לי לא היה מושג, אבל לפני 20 שנה התמזל מזלי והכרתי אותו, או לפחות את ההקלטות שלו…

הרומן שלי עם אלן לומקס מתחיל לפני שנים רבות, עוד בימים הראשונים של האינטרנט בתחילת שנות ה-90. באותה תקופה התחלתי לשמוע שירי פולק אמריקאיים, בעיקר כאלו שמספרים את סיפור החיים של הדמויות מעניינות. בין השירים האלו אהבתי במיוחד את השיר John Henry שמספר את סיפורו הדמיוני של אדם בשם ג’ון הנרי אשר עבד בחציבה של מנהרות למסילות רכבת, כאשר הביאו מכונה שתחליף אותו ואת צוות העובדים, ג’ון הנרי התערב שהוא מסוגל לבצע את העבודה יותר מהר מהמכונה ו… טוב אני לא אהרוס לכם את הסוף, אבל מה שחשוב לציין הוא שג’ון הנרי הוא אמנם סיפור דמיוני אך השיר הוקלט על ידי אדם מאוד אמיתי בשם אלן לומקס.

 

 ג’ון הנרי חוצב את המייל האחרון במנהרה, באופן קצת יותר אקפרסיוניסטי

הסיפור של ג’ון הנרי מפורסם והוא אחד מיני רבים, השאלה המרכזית היא מה המקור של אותם שירים, וחלק רב מהמקורות ניתן למצוא בעבודתו המחקרית רבת השנים של אלן לומקס.

לומקס הקליט לאורך חייו עשרות אלפי הקלטות (עם אביו ובלעדיו) אשר תיעדו את הפולקלור בארה”ב וברחבי העולם, ללומקס הייתה חולשה במיוחד לזמרי בלוז ובעיקר ל”דלתא בלוז“, מוזיקה המגיעה מהדלתא של נהר המיסיסיפי. עוד בתור נהר הצלחתי להגיע לחלק מההקלטות הללו באמצעות אתרים שונים שבדיוק התחילו לצוץ וככה נחשפתי לעולם שלם של זמרי בלוז כדוגמת ממפיס סלים (Memphis Slim) בלינד למון ג’פרסון ולסיפור החיים המרתקים שלהם בתור אנשים שחיו בעולם ההפרדה הגזעית. בשנים שלאחר מכן כבר הצלחתי להשיג תקליטים של זמרי הבלוז ועם הזמן התפתחו באינטרנט מאגרי מידע המאפשרים לשמוע את אותם זמרים, אבל להקלטות האותנטיות של לומקס אין תחליף, ולכן שמחתי לקרוא שבימים האחרונים נפתח הארכיון המקוון המלא של ההקלטות שביצע לומקס. ארכיון זה מכיל בתוכו 17,000!!! קטעים מוקלטים של פולקלור מרחבי העולם.

מכיוון שיש לי אהבת ילדות לממפיס סלים חיפשתי (ומצאתי) הקלטות נדירות שלו ושל זמרים נוספים מרואיינים ע”י לומקס באחד מהראיונות הם מדברים על נושא ההפרדה הגזעית ועל יחס של אחד מהחוואים כלפיהם, אני משאיר לכם לשמוע את השאר:

הארכיון המדהים של לומקס מאפשר לחקור עולמות מוזיקליים אותנטיים, למי שאוהב מוזיקת עולם מצפה הפתעה נעימה ולמי שמעוניין להשמיע לתלמידיו כיצד נשמעות תרבויות אחרות, באופן הכי אותנטי שאפשר, הולכת להיות חגיגה לאוזניים.

אני מזמין אותכם לשוטט בארכיון ולגלות שכיות חמדה בתוכו. אסיים באנקדוטה קטנה, לפני שנים רבות שמעתי את השיר “Stagger Lee” שבוצע באלבום “בלדות רצח” של ניק קייב, שמעתי את השיר פעמים רבות אבל אף פעם לא ידעתי שיש לשיר מקורות נוספים וכאשר חיפשתי הקלטות של ממפיס סלים בארכיון המקוון של לומקס, גיליתי שיר עם שם דומה (Stackalee), לא יכולתי שלא לשמוע את השיר והסיפור היה באמת דומה לזה של ניק קייב, גיגלתי את הנושא וגיליתי הקלטות נוספות של השיר ובייחוד זו של misissippi John Hurt, ואני אשאיר אתכם עם שתי הגרסאות, האחת של ג’ון הארט והשנייה של ניק קייב.

ממפיס ג’ון הארט:

ניק קייב והזרעים הרעים:

עדכון: בתוכנית חיים של אחרים בניצוחו של ערן סבאג בגלי צה”ל, קיימו תוכנית מיוחדת לכבודו של אלן לומקס. אתם מוזמנים לשמוע את התוכנית:

דביר קפלן

מורה, מחנך ומאמין אמיתי ביכולת של טכנולוגיה להעשיר את עולם החינוך והפדגוגיה במאה ה-21.
וכמובן, מחפש אנשים שיהיו שותפים לחזון.

Warning: printf(): Too few arguments in /home/dvirka5/public_html/dvirkaplan.com/wp-content/themes/nucleare/inc/template-tags.php on line 117

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/dvirka5/public_html/dvirkaplan.com/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273