סגירה
מסעות הצלב לירושלים

עגלת צ’רטר לירושלים *לא כולל מיסי חמור

מטיילים עם החמור מודל sx
מטיילים עם החמור לירושלים

במושב שאני גר בו יש חמורים. לרוב האינטראקציה היחידה שיש לי איתם טמונה באותם רגעים בהם נפגשות עינינו. יש בי רחמים על אותם חמורים, הם גדלים ללא ייעוד. לרוב הם מוזנחים ותכליתם אינה ברורה. כמובן, הם חיים וזו תכלית ראויה, אך הם גם קשורים ואינם בעלי תפקיד כלשהו ולכן גם כבודם מצוי בגובה העשבייה אותה הם בולסים.

לא תמיד היה כך, בעבר החמורים מילאו תפקידים חשובים מאין כמוהם,  הם וחיות מסע אחרות כדוגמת פרדות ושוורים חצו את היבשות האירו-אסיתיות ללא הפסק. ימי התהילה של אותם חיות מסע הגיעו לשיאם בימי האימפריה הרומית, בה אינסוף משלחות מחקר, מסעות כיבוש, מטיילים סקרנים ותמהוניים חצו את היבשות בחיפוש אחר עושר ואושר.

העולם של אז היה שונה מעולמנו אנו. לא רק משום הכבוד בו נהגנו בבהמות המסע, אלא גם בזמן שנדרש לנוע באמצעותם ברחבי העולם ובעלויות העצומות שכל מסע כזה דרש.

לפעמים האנכרוניזם מעוות את תפיסת המציאות שלנו לגבי אותם ימים ולעיתים כאשר אנו מנסים להסביר לתלמידינו או סתם בשיחות סלון שהתפתחו למעבר “שיחות מזג האוויר”, את המשמעות של לנוע במרחב ובזמן בימים קדומים, אין לנו באמת יכולת לגבות את עצמנו בעובדות ואולי אפילו להפוך את הנושא למרתק יותר.

נכון, בזמן האחרון נוצרו כלים מדהימים המאפשרים לנו לראות את העולם כפי שהוא נראה בימים עברו בעיניי החוקרים (הקרטוגרפים) ומגלי הארצות. דוגמא לכך ניתן למצוא בתוסף המעולה של “אוסף המפות של דייוויד רמזי“, או בתוספת המאפשרת לראות את רומא בשלושה מימדים על כל תפארתה (שניהם מובנים בתוכנת Google Earth).

ישנם אף כלי מחקר נוספים המאפשרים לפלח נתונים היסטוריים באמצעות מקורות ראשוניים, כדוגמת האתר המעולה Voyages העוסק בנתונים הנוגעים לסחר עבדים בעולם לאורך מאות שנים ומאפשר ליצור סטטיסטיקות ומפות מעולות המתפרשות לאורך מאות שנים ומאפשרות להסביר תהליכים היסטוריים הנוגעים לסחר העבדים.

עם זאת, אין בנמצא כלים רבים המאפשרים לייצר מציאות היסטורית על בסיס ממצאים היסטוריים. אין אתרים רבים המאפשרים לחזות כיצד בני אדם ינועו במרחב ומתי ואיך יבחרו לעשות זאת. אחד מהכלים המעולים שהבשילו לכדי פעולה בימים אלו הינו הכלי המעולה ORBIS מבית אוניברסיטת סטנפורד.

ניתן לדמות את אורביס לסוכן נסיעות ווירטואלי אשר מאפשר לכל אדם שחי בתקופת האימפריה הרומית להיכנס למערכת ולתכנן את המסע אותו הוא מעוניין לעשות. אם זה להגיע מקצה אחד של האימפריה לרומא לראות את “גמר גביע הגלדיאטורים” ולהשיג את הדיל הכי טוב או לנסוע לירושלים למסע צלב ולרענן את הראש.

המערכת מאפשרת  לבחור בין מסע יבשתי/ימי/דרך נהרות/לאורך חופים ועוד. היא מאפשרת לבחור תאריכים מדויקים שמשפיעים על המחיר, לבחור האם לנוע על עגלה עם שוורים או באמצעות שילוב של כרכרה ומסע עם סוסים.

לאחר לחיצה על כפתור החישוב, המערכת מחשבת כמעט כל פרט אפשרי: עלות המסע, תחנות בדרך, דרכי התנועה, עלות מזון לחמורים ועוד פרטים רבים.

מומלץ מאוד לשחק עם המערכת ולא לשכוח לתת לחמורים את הכבוד המגיע להם… גם אם זה על סמך ימים עברו.

ובשביל מי שעדיין לא התרשם מצורף סרטון עם תצוגת תכלית קטנה:

במה זה עוזר לנו?

ניתן להשתמש במערכת בכיתות עם תלמידים בכיתות גבוהות (לדוגמא בלימודי היסטוריה א’) בכדי לנסות וליצור תובנות אצל התלמידים לגבי עלות המלחמות והמסעות בתקופת מסעות הצלב ואף לאחר מכן ובכך להבין מדוע התרחשו אירועים מסויימים בחיי העם היהודי שסיבותיהן נוגעות לעלות הגבוהה הכרוכה במסעות של צבאות שלמים באותה תקופה.

דביר קפלן

מורה, מחנך ומאמין אמיתי ביכולת של טכנולוגיה להעשיר את עולם החינוך והפדגוגיה במאה ה-21.
וכמובן, מחפש אנשים שיהיו שותפים לחזון.

Warning: printf(): Too few arguments in /home/dvirka5/public_html/dvirkaplan.com/wp-content/themes/nucleare/inc/template-tags.php on line 117

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/dvirka5/public_html/dvirkaplan.com/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273