סגירה
המילה הכי

המילה הכי מאתגרת בחינוך… התחלה

פתיחה של שיעורי חינוך בתחילת שנה יכולה להיות פרויקט מאוד בעייתי. בכלל שיעורי הפתיחה מהווים לא אחת אתגר בפני המורה המכיר את תלמידיו לראשונה. אי-לכך אני אתחיל בסדרה של פוסטים קצרים אשר יגלמו בתוכם דרכים שונות להתמודדות עם אותו אתגר.

פאולו פריירה מתייחס לא אחת בכתביו לשני אספקטים מרכזיים בתהליך החינוכי, הראשון מתייחס למורה ולתלמיד כשווים וכלומדים החוקרים את המציאות ומגלים אותה יחדיו, והשני מתייחס לחופש הבחירה שיש לאפשר לתלמיד בקביעת התכנים אותם הוא מעוניין ללמוד. השילוב של תיאוריה זו בכיתה הינה מעט בעייתית, כאשר מדובר בכיתה של 30 תלמידים/ות שלא בחרו להיות באותו מקום ולכן אני ממליץ לבצע את התרגיל הבא:

– להקרין בפני התלמידים אחד מהפרקים/ קטע מאחד מהפרקים מהסדרה המעולה “המילה הכי….” של חינוכית 23. ניתן לחילופין לפרסם קישור לתלמידים באמצעות המייל/משו”ב/פייסבוק או בכל דרך אחרת.

– לבקש מהתלמידים לבחור את המילה שהיא הכי… שלהם. זו יכולה להיות המילה הכי מצחיקה/פוליטית/מרגיזה. ולהעמיד בפניהם אתגר כתיבה לשיעור הבא בו יופיע הסיפור מאחורי המילה שהם בחרו.

בדרך זו ניתן יהיה להכיר יותר טוב את תלמידי כיתת החינוך שלכם, ובמקרה ומדובר במורה מקצועי, ניתן להשתמש בפעילות זו גם בשיעורי ספרות/הבעה/לשון/אזרחות/היסטוריה, ולהגביל את התלמידים לנושאים מסויימים בהם המילה צריכה לגעת.

לפי מיטב הבנתי, גם העקרונות של פריירה נשמרים בדרך זו ובתוכם הבסיס ללמידה: תשוקה ורלוונטיות.

דביר קפלן

מורה, מחנך ומאמין אמיתי ביכולת של טכנולוגיה להעשיר את עולם החינוך והפדגוגיה במאה ה-21.
וכמובן, מחפש אנשים שיהיו שותפים לחזון.

Warning: printf(): Too few arguments in /home/dvirka5/public_html/dvirkaplan.com/wp-content/themes/nucleare/inc/template-tags.php on line 117

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/dvirka5/public_html/dvirkaplan.com/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273