סגירה

המדריך המלא להכנת הסמארטפון ללימודים – חלק א: אפליקציות לניהול הכיתה

“יש לך איזו אפליקציה שתעזור לי לעשות…”, שאלה מעין זו נשאלת כמעט מידי יום בחדר המורים בבית הספר בו אני מלמד. נכון יש לנו, המורים, סמארטפונים, אבל הבעיה המרכזית שבה אני נתקל, היא חוסר ההבנה הנוגע לארגון נכון של הסמארטפון ומחסור בידע הנוגע לאפליקציות היעילות ביותר הקיימות בשוק ואשר יכולות לעזור לנו בעבודה. אז החלטתי להרים את הכפפה ולכתוב לכם מדריך לארגון הסמארטפון לקראת שנת הלימודים הבאה עלינו לטובה.

המדריך יהיה מחולק ל-5 חלקים בכדי לא ליצור עומס, אתם מוזמנים לעבור בין החלקים השונים בהתאם לתחומי העניין שלכם.

[stextbox id=”warning” defcaption=”true” mode=”js” direction=”rtl”]לאור הנתונים האחרונים הנוגעים לתפוצת מערכות הפעלה ודעיכתה של מערכת ios, החלטתי להקדיש את המדריך לסמארטפונים בעלי מערכת אנדרויד (יש אפשרות שהאפליקציות קיימות גם בחנות של אפל, אבל לא הייתי חותם על כך).[/stextbox]

אפליקציות לניהול הכיתה

איך אומרים בעברית תקנית?

סמארטפון= טלפון חכם

אפליקציה= ישומון

ווידג’ט= על-יישומון

דיסק און קי = החסן נייד

האפליקציה הראשונה שבחרתי לציין היא זו שאני משתמש באופן אינטנסיבי. “שיעורי בית” הינה אפליקציה בעלת מטרה אחת מרכזית, להציג את מערכת השעות של המורה או התלמיד ולנהל מעקב אחרי שיעורי הבית שניתנו בכיתה. שתי אפשרויות מעולות בהן אני משתמש נוגעות למנגנון ההשתקה האוטומטי של הצלצול (ניתן לקבוע כמה דקות לפני/אחרי תחילת/תום השיעור מעוניינים שיתבצע השינוי). אפשרות נוספת הינה היכולת להוסיף לכל שיעור שהסתיים תמונה. באמצעות צילום הלוח/המצגת בסוף כל שיעור, אני מצליח להתחיל את השיעור הבא בדיוק מהנקודה בה הפסקתי. ישנן אפשרויות נוספות הנוגעות לזמני חופשות, כיתות ששיבצו לכם באופן חד פעמי (מורה מחליף) ועוד אפשרויות רבות.

 

Hausaufgaben
Price: Free

אני לא מצליח לדמיין איך הייתי מצליח לעמוד בשטף המשימות שלי לאורך השבוע ללא הכלי המדהים הזה מבית Any.do. האפליקציה מבית יוצר ישראלי, מאפשרת להוסיף בלחיצת כפתור אחת משימות לדף הראשי בטלפון, למחוק משימות שהסתיימו בתנועת אצבע ולנקות את מסך המשימות באמצעות ניעור המכשיר. הממשק אינטואיטיבי והעיצוב ראוי לכל פרס אפשרי.

הגאונות האמיתית באפליקציה מצויה בממשק ההתראות, שמאפשר בתזמון ידוע מראש בכל יום לסדר מחדש תוך דקה את כל המשימות הקיימות ולבצע חלוקה מחדש של המשימות, בהתאם לשינויים ברמת הדחיפות. זהו כלי מעולה לניהול הכיתה וליצירת סדר בחיים באופן כללי.

כניסת הרפורמות למערכת החינוך העלתה את רף ההתעסקות בניירת. אנו המורים מתעסקים בהרבה מבחנים, טופסיאדה ועוד שלל ניירת. האפליקציה הבאה מאפשרת לי להעלים כמעט לחלוטין את הניירת. כל אישורי ההורים מהתלמידים, רשימות שמות, בחנים קצרים, טפסים למשרד החינוך ועוד כהנה וכהנה דפים,  נבלעים בקלילות לתוך האפליקציה שמאפשרת לצלם דפים וכמעט באופן אוטומטי לבצע חיתוך של הקצוות, לחדד את האיכות ולהמיר לקבצי תמונה או pdf. ישנן אפשרויות נוספות באפליקציה ומומלץ מאוד לקנות את הגירסא המלאה שמורידה את חותמת המים.

האפליקציה הזו בשיתוף עם שירות פקס חינמי כמו Freefax, הופכת את הסמארטפון לכלי ניהול משרדי יעיל ביותר הן למורה המתחיל והן למנהל הנדרש לעיתים לפעולות משרדיות מורכבות בזמן אמת ומחוץ לשטח ביה”ס.

בודקים מבחנים, אין לכם כוח לפתוח את המחשבון המתחבא בין האפליקציות בטלפון. פשוט מאוד, תתקינו את ווידג’ט המחשבון ותהנו ממחשבון במסך הראשי. מיועד לבודקי מבחנים ובחנים בעלי רצון לסיים את העבודה בשיא המהירות.

אם עדיין אין לכם Dropbox או אפליקציה אחרת המאפשרת בראש ובראשונה לגבות את כל הקבצים שלכם. לסנכרן בין הקבצים המופיעים במכשירי הקצה השונים שלכם, כדוגמת המחשב הנייד, המחשב בבית והסמארטפון, ככה שכל הקבצים יהיו מעודכנים בכל המכשירים בזמן (כמעט) אמת ובאופן שלא ידרוש ממכם לעולם להכניס עוד את הדיסק און קי לתוך מחשב בבית ספר שאלף ווירוסים שורצים עליו… אתם בבעיה.

מהר להתקין את האפליקציה, ולהתחיל לגבות ולסנכרן את התמונות שלכם באופן אוטומטי, את המסמכים וכל פריט דיגיטלי נוסף שאתם מעוניינים שיהיה זמין בכל עת ובכל מכשיר.

Dropbox
Price: Free+

לוח השנה של גוגל, בייחוד לאחר העדכונים האחרונים שלו, הוא מהמעולים ביותר שיצא לי להתנסות בהם. ניתן להוסיף אירועים חדשים בקלות, הממשק די אינטואיטיבי ומאפשר לשנות מצבי צפייה בקלות ובנוחות. העדכון האחרון של האפליקציה, מאפשר ניהול מעולה של לוחות השנה השונים. כך שאתם יכולים להפעיל את הלוח הבית ספרי, השכבתי, האישי ולכבות את הלוחות המיותרים ותוך דקה לאתר את משבצת הזמן הפנויה המיוחלת. אני משתמש בלוח באופן אובססיבי ולאחרונה התחלתי להשתמש בפונקציית הוספת הקבצים לאירועים, כך שאני יכול לאחר פגישה לשמור את הפרוטוקול, או לשמור לאחר שיעור את ההערות שלי לקובץ ולהצמיד אותו לשיעור כפי שהוא מופיע באפליקציית הלוח של גוגל.

Google Kalender
Price: Free

עברתי המון אפליקציות פתקים עד שהגעתי ל Keep מבית גוגל. נכון האפליקציה הזו היא לא הבחירה הראשונה שלי, אבל מכיוון שאפליקציית Catch notes  המעולה, נסגרה, זו הבחירה השנייה שלי. האפליקציה מאפשרת לשמור פתקים מסוגים שונים, החל מרשימת משימות וכלה בפתקים באורך הגלות. יתרונות מרכזיים של האפליקציה טמונים בצבעים השונים שניתן לתת לכל תחום או לכל פתק בנפרד, בסנכרון של הפתקים עם “כונן גוגל”, שעוד נדבר עליו, מה שמאפשר לפתוח את הפתקים בכל זמן ובכל מכשיר.

שימוש נוסף יעיל ביותר מצוי ביכולת ליצור פתק לתמונות שצילמת. דבר המאפשר לשמור תשובות מהלוח, לצלם עבודות ולתת עליהם הערכה ועוד. עם היכולת לשתף את הפתקים השונים, ניתן לומר שהאפליקציה הזו היא חובה בכל טלפון חכם בתחום החינוך וההוראה.

כיום גם ניתן להתקין את Keep על המחשב הנייד או על כל מכשיר אחר על שולחן העבודה, לעבוד ללא חיבור לאינטרנט ולאחר מכן, לסנכרן בין כל המכשירים השונים, מה שהופך את הכלי ליעיל ביותר.

Google Notizen
Price: Free

מורה ממוצע מלמד כ-5-6 קבוצות למידה שונות, מורים למתמטיקה ושפות יכולים להגיע ל-10 קבוצות שונות ויותר של תלמידים. נוצר מצב של אינפלציית שמות, וכך עד שהמורה יזכור את השמות של כלל התלמידים יקחו עוד מספר שבועות. בזכות אפליקציית “הכרטיסיות” המופיעה למטה, הצלחתי בפעם הראשונה מאז שאני מורה לשנן את השמות של 31 תלמידי כיתת החינוך שלי תוך חצי שעה!!! פשוט מאוד, פתחתי תיקייה לכיתה (חייבים להכניס שם באנגלית, אחרת זה לא עובד),

כונן גוגל הינה אפליקציה המאפשרת לסנכרן ולגבות קבצים בענן של גוגל. היא מאפשרת לערוך בזמן אמת את התכנים ולשתף אותם עם אנשים אחרים. אני לא ארחיב כעת בנוגע ל”כונן גוגל” כמערכת לניהול פרוייקטים כיתתיים או צוותיים, על כך אולי אכתוב רשימה נפרדת. עם זאת, ראוי לציין שהעדכונים האחרונים לאפליקצייה מקרבים אותה בצעדי ענק ליישום היכולות המלאות של כונן גוגל, כפי שהוא מופיע במחשב האישי.

Google Drive
Price: Free+

קרה לכם שרציתם להדפיס מסמך שנמצא על גבי הסמארטפון ולא יכולתם להעביר אותו למחשב או לא היה לכם מספיק זמן לעשות את הפרוצדורה של ההעברה. בשביל זה יש את CloudPrint, שירות ההדפסה דרך “הענן” של גוגל. האפליקציה מאפשרת להדפיס כל מסמך שתשלחו דרכה במדפסת לבחירתכם. על מנת שהשירות יעבוד עליכם לבקש מאיש המחשבים בבית הספר להתקין תוכנת הדפסת ענן על גבי המחשב המחובר למדפסת בחדר המורים או בחדרי הצוות.

Cloud Print
Price: Free

כיום יש בעיה נוראית בסמארטפונים מבחינת אפליקציות חינמיות המאפשרות לערוך קבצי אופיס. נכון, העדכון האחרון של דפדפן כרום (שעוד נדבר עליו בהמשך) מאפשר כיום לצפות בכל סוגי המסמכים, אבל עדיין יש בעיות של תאימות, ושוב, מדובר רק בצפייה במסמכים. לשם צפייה נוחה יותר בכל סוגי מסמכי אופיס למיניהם, אני ממליץ על הגירסא החינמית של Office Suite. באשר לעריכה, כנראה שתצטרכו לקנות את אחת מהאפלקציות במציעות את אפשרות זו ב-50 ש”ח ומעלה.

בקרוב יגיעו גם החלקים הבאים. בכדי להישאר מעודכנים, אתם מוזמנים להירשם לבלוג  או להירשם לדף הפייסבוק של מורה דרך. בינתיים אתם מוזמנים להגיב ולהשאיר קישורים לאפליקציות נוספות שאתם חושבים שיכולים לעזור בניהול הכיתה, ככה כולנו נרוויח.

המאגר הראשון והאיכותי ביותר שקיבלתי קישור אליו (תודה לנדב קבלרצ’יק) הינו “יישומי הוראה/למידה לטאבלט“, המאגר מקיף ביותר ומהווה בית לאינספור אפליקציות אנדרויד המחולקות לפי מפתח “מיומנויות למידה למאה ה-21”, לכל אפליקציה יש הסבר קצר .

את כל חלקי המדריך ניתן למצוא בקישורים הבאים:

חלק א’ חלק ב’ | חלק ג’ חלק ד’ חלק ה’ 

 

דביר קפלן

מורה, מחנך ומאמין אמיתי ביכולת של טכנולוגיה להעשיר את עולם החינוך והפדגוגיה במאה ה-21.
וכמובן, מחפש אנשים שיהיו שותפים לחזון.

Warning: printf(): Too few arguments in /home/dvirka5/public_html/dvirkaplan.com/wp-content/themes/nucleare/inc/template-tags.php on line 117

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/dvirka5/public_html/dvirkaplan.com/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273