סגירה

המדריך המלא להכנת הסמארטפון ללימודים – חלק ב: אפליקציות להתקשרות עם תלמידים ומורים

אפליקציות להתקשרות עם תלמידים ומורים

פעם תלמידים היו חוששים להרים את האפרכסת ולהניע את החוגה עד שקולה של המורה ענה מהצד השני של הקו (אני למשל לא זוכר שהרמתי אי-פעם לאורך כל תקופת היותי תלמיד, טלפון לאחד ממורי או מורותי). היום המצב שונה לגמרי, התלמידים נמצאים בקשר כמעט מיידי עם המורים וגם החשש המובנה מהמורים חלף ברובו מן העולם. לפניכם מוצגות האפליקציות השימושיות והיעילות ביותר לניהול התקשרות מורים ותלמידים. יש עוד אפליקציות רבות וטובות, אבל שוב, זהו מדריך שימושי המותאם לעולם החינוך בישראל, אז אתם מוזמנים להתחיל ולתקשר, אבל אל תשכחו את המחיר… אובדן הפרטיות והשקט הנפשי.
סקייפ מהווה את אחת מהתוכנות הטובות ביותר בשוק לניהול שיחות ווידיאו. ניתן לבצע שיחות בסמארטפון בעל מצלמה קדמית. בגרסא החדשה ניתן להשאיר הודעות וודיאו, באופן כללי, התוכנה עובדת מעולה בסמארטפון והווידיאו עובר ללא בעיות ברוב המקרים. ניתן לשלוח הודעות טקסט, סרטונים ועוד.

למי שלא נחשף עדיין ל Teamviewer, אז הגיע הזמן. האפליקציה מאפשרת ללא רישום מראש ובאמצעות קוד בלבד להצטרף לשיחת וועידה מקוונת של עד 25 משתתפים. זהו כלי חינמי מופלא, עם זאת, שימו לב, מטרת האפליקציה הינה לשמש כאמצעי להתחבר לשיחת וועידה קיימת ולא לשמש בתור מחשב המורה שמנהל אותה. על כן, שיטת עבודה מומלצת ליצירת שיחות וועידה בין תלמידים ומורים: 1. להודיע לתלמידים או למורים על מועד המפגש ולתת להם את הקישור להתקנת האפליקציה (מופיע למטה) 2. לפתוח את Teamviewer  במחשב במועד המפגש, 3.להתחיל שיחת וועידה, 4.לשלוח את קוד ההצטרפות למשתתפים ב sms או בוואטסאפ, וזהו זה, להתחיל את השיעור או הפגישה המקוונת.

מי שעדיין לא משתמש בWhatsapp, שיתחיל. האפליקציה הינה מערכת הודעות מיידיות ואין היום כמעט בני נוער שהיא לא מותקנת במכשיר שלהם. האפליקציה מאפשרת לשלוח טקסט, תמונות, הודעות קוליות ועוד. הייחודיות שלה טמונה בתפוצה האדירה שלה (מאות מיליוני משתמשים) בעצם היותה חינמית (לבינתיים) ובתכונה הייחודית של יצירת קבוצות ברגע, כך שההודעה שנשלחת על ידך בקבוצה מסוימת תופיע אצל כל חברי הקבוצה. אני באופן אישי פותח קבוצות למורים (חברי צוות המקצוע שלי) לתלמידים (כיתת החינוך שלי) וקבוצות אד-הוק לפרוייקטים (קבוצת דיבייט לדוגמא). בזכות האפליקציה הזו חסכתי אינספור שעות עבודה אל מול הטלפון.

WhatsApp Messenger

נו באמת, האפליקציה נמצאת כאן רק בכדי שהמדריך יכיל את כל האפליקציות הנחוצות… פייסבוק (אם כי זוהרה מעט דעך) הינה עדיין הרשת החברתית הנפוצה ביותר, מעל למיליארד משתמשים פעילים. אפליקציה חובה לכל מי שמעוניין לנהל למידה, שיחה או כל דבר אחר באמצעות רשת חברתית עם התלמידים, המורים והקהילה הבית ספרית. אני מפנה אתכם להוראות משרד החינוך בנוגע להתנהלות ברשת הפייסבוק.

[stextbox id=”info”]אני ממליץ בחום להגדיר בתוך האפליקציה את ההתראות מהקבוצות השונות, ככה שבשתיים בלילה לא תקבלו הודעת “נשמה שלי, חיים שלי…” שלא מיועדת מראש אליכם.[/stextbox]

Facebook
Price: Free+

הוראות משרד החינוך העדכניות בנוגע לשימוש ברשתות חברתיות, קובעות שההתקשרות עם התלמידים צריכה להתנהל באמצעות “דפים”, לדוגמא: “הדף של יא3”, האפליקציה הרגילה של פייסבוק אינה מצליחה לעבוד עם דפים ביעילות ועל-כן, פייסבוק פיתחו אפליקציה ייחודית לעבודה עם דפים. היא מומלצת במיוחד, ובעדכונים האחרונים שלה כבר אפשר להוסיף תמונות ללא בעיות בזמן אמת לאלבומים שונים בדף ובכלל, שיטת העבודה דרך האפליקציה הינה יעילה ביותר. מומלץ לכל מורה שעובד עם התלמידים דרך רשת הפייסבוק.

Seitenmanager
Price: Free

גוגל+, הרשת החברתית מבית גוגל בעלת צמיחה רחבת היקף, ניתן לנהל באמצעותה רשת מקצועית יעילה ביותר בעלת הגדרות פרטיות מעולות מבחינתו המורים, ישנו מידור מלא בין התלמידים למורים, דבר שקשה יותר להשיגו בפייסבוק. ניתן להצטרף לקהילות בנושאים שונים ולקבל עדכונים מהקהילות או ממעגלי חברים שונים. האפליקציה הינה יעילה ביותר הן כרשת חברתית והן כאמצעי… לאחסון תמונות. היא מאפשרת לאחסן את כל התמונות באופן אוטומטי על גבי הרשת, כך שאם הטלפון נגנב/נהרס, אל חשש, הכל מגובה.

Google+
Price: Free

sms, עם בואו של הוואטסאפ, כמעט ונעלם ממחוזותינו, אבל עדיין, אצלי בכיתה לא לכולם יש סמארטפון, ולכן הודעות חשובות אני שולח באמצעות האפליקציה הזו, יש לה יתרונות רבים וביניהם תכונה שעדיין לא קיימת ברוב מכשירי האנדרויד, והיא הוספה של קבוצות אנשי קשר, לא עוד סימון אינסופי של אנשים, אלא שליחה לקבוצה שלמה במקש אחד. יש לאפלקיציה יתרונות נוספים, אבל אני אתן לכם לגלות אותם.

The app was not found in the store. 🙁

קרה לכם שניסיתם לשלוח למספר גדול של אנשי קשר והם פשוט לא קיבלו את ההודעה… ברור שכן, למערכת אנדרויד יש הגבלה לכמות הסמסים ל-100 לשעה. זה נשמע המון, אבל נניח ואתם כותבים הודעה ארוכה, היא מפוצלת ל-2-3 הודעות וכך אתם מגיעים למגבלה בקלות. לכן HandcentSms (האפליקציה עליה דיברנו קודם) מאפשרת התקנת תוסף שמאפשר להעלות את ההגבלה ל-200. כל תוסף כזה שתתקינו (תחפשו בגוגל פליי, יש מעל ל-10 תוספים) יוסיף לכם עוד 100 הודעות לכל שעה. האפליקצית תוסף הזה הצילה אותי יותר מפעם אחת בנוגע להודעות דחופות. שימו לב, אין טעם להתקין את התוסף אם לא מתקינים את האפליקציה HandcentSms.

וואטסאפ אמנם שולט בשוק אבל גוגל צועדת בעקבותיו ולאחרונה היא איחדה את כל שירותי התקשורת שלה כך שכיום יש אפליקציה אחת, Google Hangouts, המאפשרת ליצור תקשורת בין אנשים. באמצעות האפליקציה ניתן לשלוח הודעות טקסט רגילות, תמונות והכי חשוב… לקיים שיחות וועידה של עד 10 משתתפים. ניתן במספר שניות להתחיל שיעור מקוון עם תלמידים או לקיים פגישת צוות. אני קיימתי פגישת צוות באמצע אימון מילואים במדבר! בגרסת המחשב ניתן לבצע צפייה משותפת בווידאו עבודה על מסמכים משותפים ועוד… מומלץ ביותר!!!

Hangouts
Price: Free

את כל חלקי המדריך ניתן למצוא בקישורים הבאים:

חלק א’ חלק ב’ | חלק ג’ חלק ד’ חלק ה’ 

דביר קפלן

מורה, מחנך ומאמין אמיתי ביכולת של טכנולוגיה להעשיר את עולם החינוך והפדגוגיה במאה ה-21.
וכמובן, מחפש אנשים שיהיו שותפים לחזון.

Warning: printf(): Too few arguments in /home/dvirka5/public_html/dvirkaplan.com/wp-content/themes/nucleare/inc/template-tags.php on line 117

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/dvirka5/public_html/dvirkaplan.com/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273