סגירה

המדריך המלא להכנת הסמארטפון ללימודים – חלק ד: אפליקציות לפעילויות עם תלמידים

יש אינספור אפליקציות שיכולות לשמש לפעילויות עם תלמידים, אני בחרתי להציג כאן רק את האפליקציות ששרדו אצלי במציאות המורכבת של ההוראה בישראל, בה יש אמונה שמורה צריך ללמד יותר שעות פרונטליות במקום שעות תכנון. ולכן, אפליקציות של מציאות רבודה לדוגמא (היו לי מעל 10 כאלו) לא שרדו בעקבות מחסור בזמן בייצור פעילויות לשימוש בהן. האפליקציות הנותרות, הן אלו המספקות באופן מיידי או כמעט מיידי סוג של אינטראקציה פדגוגית/דידקטית.

אפליקציות לפעילויות עם תלמידים

למי שלא התקין את Socrative, ראוי שיעשה זאת. האפליקציה מאפשרת מחד גיסא לייצר, בזמן אמת, שאלונים, בחנים, משחקונים המבוססים על בחירה ועוד אפשרויות שונות. ומחד גיסא לאפשר לתלמידים לענות על השאלות בקלות בממשק אינטואיטיבי. יש אפליקציה למורה ויש אחת לתלמיד. ניתן לבצע לדוגמא בחירות של שכבה למועצת תלמידים בתוך מספר דקות. ניתן לייצר משחק עלילתי בו התלמידים מצביעים על ההמשך של ההצגה, ועוד אינספור אפשרויות. מומלץ להתנסות בשאלות רבות הברירה בהכרעת מחלוקות בנושאים אקטואליים ולראות איך הגרפים משתנים עם ההצבעה.

Socrative Student
Socrative Teacher

נכון, Soundcloud, זו אפליקציה שהמטרה שלה היא לשמוע מוזיקה, אבל לזכותה יאמר שהיא מכילה אינספור סגנונות מוזיקליים ומאפשרת לגלות יוצרים ואומנים מוכשרים. מעוניינים במוזיקה שתלווה את השיעור שלכם, לדוגמא מוזיקת מתח למערכון שמציגים בכיתה, האפליקציה הזו תעזור לכם. אני בוחר להביא יחד עם האפליקציה הזו עוד שני אפליקציות מעולות מתחום המוזיקה. הראשונה היא Tunein המאפשרת לשמוע תחנות רדיו מכל מקום בעולם ולבחור בסגנונות שונים, נחמד מאוד אם מעוניינים לבחור בסגנון מסויים להפסקה פעילה ואין לכם מספיק שירים בטלפון, פשוט בוחרים סגנון מוזיקלי, בוחרים תחנה וכולם מרוצים. האפליקציה השלישית היא Earbits המאפשרת לגלות אמנים חדשים ופחות מוכרים, ומכיוון שגם שם ניתן לבחור בין אינספור סגנונות מוזיקליים, היא מהווה כלי מעולה לביצוע פעילויות בכיתה. לדוגמא, בכל פעם שאני מבצע דמיון מודרך בכיתה אני פותח את המוזיקה למדיטציה ובלחיצת כפתור אני מתחיל את הפעילות.

TuneIn Radio
Price: Free+

רוצים לקיים תחרויות בכיתה ותמיד מחפשים איך להפעיל טיימר. התחלתם מבחן ואתם רוצים לדייק בזמנים, מקיימים דיבייט בכיתה ורוצים להגביל כל קבוצה בזמן, אין שום בעיה. באמצעות האפליקציה הבאה תוכלו לעשות את כל הדברים האלו ואפילו באותו זמן. האפליקציה מאפשרת להגדיר טיימרים בזמנים שונים עם אפשרויות שונות. יעיל מאוד לכל הדייקנים שבינינו.

מה עוד אפשר להגיד על יוטיוב שלא נאמר עדיין, לא ברור לי. אבל אני משתמש ביוטיוב על בסיס שבועי בפעילויות עם תלמידים. אם זה להעלות באופן מיידי סרטון שעשינו בכיתה. אם זה לצפות בסרטון שאני העליתי או אחד מהתלמידים האחרים, לראות קטעים אקטואליים של חדשות וערוץ הכנסת (כל אחד והכיף שלו) ואם זה סתם בשביל לראות קליפ חדש של מוזיקה ביחד עם התלמידים. בכל אלו יוטיוב מצטיינת. ובייחד עם היכולת לשדר בשידור חי מפגשים מקוונים (לחשבונות של מוסדות חינוך ביוטיוב יש אפשרות לעשות זאת באמצעות Hangout), האפשרויות הן עצומות ותלויות בעיקר בדמיון וביצירתיות שלכם המורים והתלמידים.

YouTube
Price: Free

אני לא יודע איך זה אצלכם בבית הספר, אבל אצלנו המונח אכסנייה/בית מלון, לא קיים בטיולים. ישנים אך ורק בטבע וטוב שכך. אבל מה קורה אם יוצאים לטיול/גיחה/מסע ומאוחר בלילה יושבים עם הגיטרה והתלמידים שכחו את ספר האקורדים (זה קורה בכל טיול!!!). טה דם, אפליקציית אקורדים ישראלית מעולה שיכולה להציל כל טיול ולהכניס רוח חיים למדורה. ולמי שהטיולים שלו מתקיימים באכסניות… טוב, אתם מפסידים משהו גדול יותר מאפליקציה, אז תעשו משהו לשנות את זה.

The app was not found in the store. 🙁

תקעו אותך בתור מורה מחליף/ה בכיתה ט’3 בשיעור ערבית ואתה לא יודע ערבית. אין שום בעיה… טריווייה! המציל של שיעורים בהם לא השאירו לך חומר לימודי להעביר, של נסיעות ארוכות למופעים/טיולים/כנסים. ובקיצור כשרוצים פעילות זריזה שאולי קצת תורמת להרחבת הידע של התלמידים, זו האפליקציה בשבילך.

אוקיי, זו אפליקציה לאלו שחושבים שטריוויה זה לילדים, כאן זה המגרש של הגדולים. אפליקציה ישראלית השואלת שאלות הגובלות לעיתים בתחום ההזוי, יש אינספור שאלות על העליות הראשונות, לא ברור הקטע הזה, אבל במסע לפולין הצלחנו להעביר 8 שעות נסיעה באוטובוס עם האפליקציה הזו, והתלמידים רצו עוד שאלות, נאלצתי לקנות את הגירסא המורחבת.

The app was not found in the store. 🙁

האפליקציה הבאה לא נכנסה לקטגוריית “ניווט ותחבורה” מכיוון שהיא מספקת הרבה יותר מכך. האפליקציה מאפשרת צפייה בכדור הארץ מכל כיוון ומאפשרת לחפש מקומות שונים, ניתן באמצעותה לבצע אינספור פעילויות החל מתחום הגיאוגרפיה וכלה בתחומי ההיסטוריה והמקרא. אבל מי אני שארחיב את הדיבור עליה, אני אתן את הרשות לאנשי החינוך של גוגל ולמערכי השיעור שהם מציעים.

Google Earth
Price: Free

אוקיי, אני יודע זו אפליקציה מעט ילדותית, אבל באמצעותה ניתן לייצר סרטוני “קפיצת זמן” (תרגום חופשי למונח Time lapse) באופן מקצועי ביותר. מכירים את הסרטונים שבהם רואים שקיעה במספר שניות או חפצים שהנפישו אותם. סרטונים אלו יכולים להתבצע באמצעות אפליקציה זו. מה אפשר לעשות איתה עם התלמידים, ובכן, הכל! ניתן לבצע מהלכי פלישה של צבאות על גבי מפות, ניתן לייצר אנימציות של דמויות פלסטיק משוחחות, ניתן להראות ניסויים בפיזיקה/ביולוגיה/כימיה שלוקחים זמן רב במספר שניות, לדוגמא בקיעה של ביצה או פריחה של פרח. אתם בוחרים כל כמה זמן האפליקציה תצלם תמונה (מכמה מאיות שנייה ועד תמונה ביום). לאחר מכן האפליקציה מחברת את כל התמונות, ניתן להוסיף פסקול, וזהו יש לכם סרטון מקורי ויצירתי. במקרה שגיליתם שאפליקציה זו שימושית לכם, מומלץ לרכוש את הגרסא המלאה בכדי להימנע ממגבלות זמן.

צילמתם את התלמידים שלכם בפעילות או צילמתם טקס בבית ספר, אוקיי, מה תעשו עכשיו עם כל פיסות הסרטונים האלו. פשוט מאוד, תעלו אותם ל Magisto, שתשמח לחבר לכם אותם, ובאמצעות אלגוריתם מתוחכם, למצוא את נקודות העניין המופיעות בתוכם ובסופו של יום יווצר לכם סרטון קצרצר המביא את העיקר מאותו אירוע, מפה הדרך ליוטיוב/לפייסבוק או לוואטסאפ קצרה, וזהו כולם יכולים להנות.

אם חשבתם שהאפליקציה הקודמת מרשימה, חכו שתשמעו על האפליקציה הזו המסוגלת לעשות מהתמונות שלכם ששוכבות בדממה בטלפון ומחכות למושיע, מצגת וודיאו משובחת, תוך מספר דקות. מצגת שאם הייתם מנסים ליצור לבד הייתם מתייאשים עוד לפני שהתחלתם. נכון יש מגבלות גודל וזמן לגרסא החינמית. אבל מומלץ להתעניין באתר שלהם בעלות רישיונות למוסדות חינוך, אני רשמתי את בית הספר ובסכום סמלי אני מייצר מצגות מרשימות והכי חשוב, בעלות נראות.

Animoto Video Maker

הסרטונים ארוכים מדי לשלוח בוואטסאפ, צריך להוריד את האיכות שלהם בכדי להוריד את הגודל שיהיה אפשר לשלוח במייל. אין שום בעיה, באמצעות האפליקציה הזו תוכלו לבצע את הפעולות הבאות. שימושי מאוד, בייחוד כשמבקשים מתלמידים לערוך סרטונים כחלק מפרוייקט מסויים.

אוקיי, נכון, תפסתם אותי. אף פעם לא השתמשתי באפליקציה הזו, אבל אפליקציית האוריגמי נמצאת בתוך הטלפון שלי ומחכה ליום שבו לא יהיה לי מה ללמד בכיתה. באותו רגע מביך, אני אשלוף את האפליקציה ואלמד את התלמידים כיצד להכין ברווז מנייר ואפילו ג’ירפה. אפליקציה מעולה בתחום קיפולי הנייר.

ולסיום, לתלמידים (ולמורים ברגרסיה) איך אפשר להעביר שיעור משעמם בכיתה מבלי לשלוח מטוס נייר איכותי אל על, לשם כך יש את אפליקציית האוריגמי המייחדת את עצמה למטוסי נייר. מומלצת יותר, אם כי לאחר מספר תאונות טיסה בכיתה, החלטתי להפסיק ללמד את התלמידים לעשות מטוסים באמצעותה.

The app was not found in the store. 🙁

זהו לבינתיים אתם מוזמנים להציע הצעות לאפליקציות נוספות.

את כל חלקי המדריך ניתן למצוא בקישורים הבאים:

חלק א’ חלק ב’ | חלק ג’ חלק ד’ חלק ה’ 

דביר קפלן

מורה, מחנך ומאמין אמיתי ביכולת של טכנולוגיה להעשיר את עולם החינוך והפדגוגיה במאה ה-21.
וכמובן, מחפש אנשים שיהיו שותפים לחזון.

Warning: printf(): Too few arguments in /home/dvirka5/public_html/dvirkaplan.com/wp-content/themes/nucleare/inc/template-tags.php on line 117

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/dvirka5/public_html/dvirkaplan.com/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273