סגירה

קול קורא להטמעת תרבות כחינוך

בתחילת השנה קיימתי “לילה לבן” לתלמידי הכיתה שלי, ובמסגרת הלילה הם הכינו מספר פעילויות, אחת מהפעילויות הייתה משחק פנטומימה של דמויות “מפורסמות”, מיותר לציין שבפתקים שהתלמידים שמו בכובע (מתוכם היו אמורים לבחור את הדמויות אותן יציגו) חזרו על עצמם אינספור פעמים עומר אדם, אייל גולן, שלמה ארצי, מיילי סיירוס, יאיר לפיד וזהו בערך.

מדובר בתלמידי ותלמידות תיכון, עכשיו אין אין לי שום בעיה עם השמות האלו ואני דווקא אוהב את השיר האחרון של מיילי סיירוס (לא את הקליפ אבל כן את השיר). אבל הבעיה טמונה בכך שהתלמידים נמצאים בעולם של תרבות מוגבלת, אין להם חשיפה לגורמים תרבותיים שונים מלבד התרבות הפופולרית הקבועה. הדבר לא היה בעייתי אלא אם הוא לא היה מביא בתורו לכך שהשיח עצמו עם אותם תלמידים יהיה רגשי אך ללא “בשר” תרבותי המייצר בתורו שיח משותף עשיר. שיח הנובע מעולם תרבותי רחב, המשלב בתוכו טקסטים, שירים, סרטים, כתבות, רשומות באינטרנט ועוד מקורות תרבותיים שונים ומגוונים.

אני מבין שהדברים שלי יעוררו מעט ביקורת, אבל אתם חייבים לשים לב שאין מדובר בפטרנליזם של תרבות. אין בי שום רצון לשנות את הצריכה התרבותית שלהם, אבל כן יש בי רצון לאפשר להם להיחשף למקורות רבים ומגוונים ככל שניתן, וזאת בכדי שבסופו של יום השיח והחשיבה יעלו רמה.

גם התלמידים עצמם אוהבים שחושפים אותם לדברים חדשים, שמעוררים את הסקרנות שלהם ושמייצרים להם אלטרנטיביות, באם הם יבחרו להשתמש בהם, הדבר נתון רק בידיהם.

כיצד אני מציע אם כן לעשות זאת… ובכן התחבטתי בכך רבות, בהתחלה הייתי מביא לכיתת הלימוד את העושר התרבותי, אבל מפאת קוצר הזמן וחוסר העניין מצד חלק מהתלמידים הביאו לכך ששיטה זו ננטשה בהדרגתיות. וכעת אני שומר את העושר התרבותי לשיעורי החינוך. אבל השיטה האחרת בה אני משתמש הינה באמצעות  אפליקציית whatsapp.

אז איך זה בדיוק קורה? ובכן לקראת סוף השבוע אני מכין לתלמידים פתק ב Google Keep עם האירועים השבועיים שעברנו (מעין רפלקציה על השבוע שהיה) ובסוף הרפלקציה אני כותב את ההמלצה של לקראת סוף השבוע. אני משתדל שההמלצה לא תהיה חדגונית, כלומר, לא רק המלצה על שיר אלא המלצה הדורשת חשיבה. כמו-כן אני מבקש גם המלצות מהם (בכדי להעשיר גם את עולמי שלי). לאחר מכן אני מעתיק ומדביק את מ Keep לקבוצה הכיתתית ב- whatsapp את ההמלצה השבועית.

אני מצרף לדוגמא את הטקסט ששלחתי להם השבוע:

אני משאיר אתכם עם חידה על שיר שמחבר בין פרשת השבוע וישלח לתקופה שעליה אתם לומדים לקראת המבחן בהיסטוריה (מלחמת העולם השנייה)… בואו נראה מי הראשון שיצליח למצוא איך השיר מחבר בין הפרשה לבין ההיסטוריה. ובינתיים שתהיה שבת שלום לכולם. שמיעה נעימה ואני מחכה להמלצות שלכם 😉

ולמי שרוצה לפתור את החידה ולשמוע את השיר:

לכל המחנכים/ות שמרגישים שצריך להעניק לתלמידים עולם תרבותי עשיר יותר, אני ממליץ ללכת בדרך זו, או להמליץ לי ולמורים/ות אחרים על דרכים אחרות ומגוונות ליצירת אותה העשרה תרבותית.

 

דביר קפלן

מורה, מחנך ומאמין אמיתי ביכולת של טכנולוגיה להעשיר את עולם החינוך והפדגוגיה במאה ה-21.
וכמובן, מחפש אנשים שיהיו שותפים לחזון.

Warning: printf(): Too few arguments in /home/dvirka5/public_html/dvirkaplan.com/wp-content/themes/nucleare/inc/template-tags.php on line 117

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/dvirka5/public_html/dvirkaplan.com/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273